Hi Flex Battery cable 16mm² Black
| Kabeldoorsnede | 16mm² |
|---|---|
| Kleur | Black |
| Kabelopbouw | 204 Extra flexible copper wires of Ø0,3mm |
| Nominal diameter of conductor | Ø5,2 mm |
| Buitendiameter | Ø8,7 mm |
| Minimale isolatie dikte | 1,16 mm |
| Minimale isolatieweerstand | 1,28 Ω |
| Gewicht | 0,2 kg/m |
| Isolatie type | PVC |
| Isolatiehardheid | 70± 5 Shore A |
| Max. Voltage | 600 V |
| Minimale buigradius | 6 x Outside diameter |
| Temperature Rating | +5ºC to +70ºC |
| Standards | BSEN50265, IEC60331, IEC60332-1 |
<p>Are you interested?</p>
Please feel free to contact us without any obligation. We are ready to help you!
